Sprawy rodzinne Wrocław
Prawo rodzinne to dziedzina prawa, która reguluje relacje między członkami rodziny, ich prawa i obowiązki. Sprawy rodzinne obejmują przede wszystkim kwestie związane z zawarciem małżeństwa, uzyskaniem rozwodu, uzyskaniem separacji, podziałem majątku, czy kwestie dotyczące opieki nad małoletnimi dziećmi oraz alimenty.
Współczesne społeczeństwo zmienia się bardzo dynamicznie, co także wpływa na życie rodzinne i może prowadzić do konfliktów oraz trudnych sytuacji. Wiele osób w życiu zetknie się z problemami związanymi z prawem rodzinnym, dlatego też warto mieć podstawową wiedzę na ten temat. W takich momentach pomoc radcy prawnego w sprawach rodzinnych może okazać się niezbędna.
Jakie sprawy obejmuje prawo rodzinne i opiekuńcze?
Prawo rodzinne i sprawy opiekuńcze stanowią bardzo ważny obszar prawa, który dotyczy relacji między ludźmi w sferze rodziny.
W Polsce prawo rodzinne reguluje takie kwestie jak m.in:
- zawarcie małżeństwa,
- uzyskanie rozwodu czy separacji,
- uzyskanie alimentów,
- uregulowanie opieki nad dziećmi,
- ustanowienie kurateli,
- podział majątku zgromadzonego przez małżonków.
Warto podkreślić, że prawo rodzinne i opiekuńcze to dziedzina, która stale się rozwija i zmienia w zależności od potrzeb społecznych. Dlatego też, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane z kwestiami prawnymi dotyczącymi rodziny lub spraw opiekuńczych, warto skorzystać z pomocy specjalisty w tej dziedzinie, jakim jest radca prawny specjalizujący się w prawie rodzinno-opiekuńczym.

Pomoc radcy prawnego w sprawach rodzinnych
Radca prawny jest specjalistą, który posiada wiedzę i doświadczenie w różnych dziedzinach prawa, w tym również w zakresie prawa rodzinnego. W przypadku osób, które poszukują pomocy w sprawach rodzinnych, radca prawny może pomóc na wiele sposobów.
Po pierwsze, radca prawny może udzielić fachowej porady i wyjaśnić klientowi prawa i obowiązki związane z daną sprawą rodzinną. Może również pomóc w przygotowaniu dokumentów związanych z procesami sądowymi lub pozasądowymi, takich jak umowy, pisma procesowe, wnioski i oświadczenia.
Po drugie, radca prawny może reprezentować swojego klienta przed sądem lub innymi organami państwowymi w sprawach dotyczących prawa rodzinnego. Może przygotować i złożyć pozew, wniosek czy odpowiedź na pismo procesowe.
Po trzecie, radca prawny może pomóc w rozwiązaniu konfliktów rodzinnych poprzez mediację lub inne czynności pozasądowe. Dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy może pomóc stronom w osiągnięciu porozumienia w sposób pokojowy, co często prowadzi do szybszego i mniej kosztownego rozwiązania sprawy rodzinnej.

Prawo i sprawy rodzinne – czynności pozasądowe i sądowe
W przypadku kwestii związanych z prawem rodzinnym i sprawami opiekuńczymi istnieją dwie główne metody rozwiązywania sporów i konfliktów w tym zakresie: czynności podejmowane bez udziału sądu tzw. czynności pozasądowe oraz czynności sądowe z udziałem organów sądowych.
Czynności pozasądowe to takie działania, które mają na celu rozwiązanie problemu bez angażowania w nie organów sądowych, czyli w sposób polubowny. Do czynności pozasądowych zaliczamy mediację czy negocjacje.
Jeśli jednak czynności pozasądowe nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, a konflikt narasta, wówczas stronie pozostaje droga sądowa. W przypadku spraw rodzinnych najczęściej zakładane sprawy to takie, które regulują kwestie związane z rozwodem, separacją, alimentami czy opieką nad dziećmi.
W obu przypadkach, zarówno w postępowaniach pozasądowych jak i sądowych, warto zasięgnąć porady radcy prawnego specjalizującego się w prawie rodzinnym. Radca prawny jest w stanie skutecznie pomóc swojemu klientowi w załatwieniu spraw rodzinnych i ochronić jego interesy.
Mediacje rodzinne: co to jest i jak mogą pomóc w rozwiązaniu sporów w sprawach rodzinnych?
Mediacje rodzinne są procesem alternatywnego rozwiązywania sporów, który polega na tym, że strony konfliktu spotykają się z niezależnym mediatorem, aby osiągnąć porozumienie i znaleźć wspólne rozwiązanie. Mediator to neutralna osoba, która pomaga stronom komunikować się ze sobą, wyrazić swoje potrzeby i interesy oraz szukać rozwiązań, które będą satysfakcjonujące dla obu stron.
Głównym celem mediacji rodzinnych jest znalezienie porozumienia i zadowalającego rozwiązania dla wszystkich zaangażowanych stron. Mogą one być stosowane w różnych sytuacjach konfliktowych obejmujących między innymi takie kwestie jak rozwody, separacje, konflikty władzy rodzicielskiej czy też spory dotyczące kontaktów z dziećmi.
Mediacje pozwalają na bardziej efektywną komunikację między stronami, co często prowadzi do poprawy relacji. Mediacje są również bardziej elastycznym rozwiązaniem, które może dostosować się do indywidualnych potrzeb i sytuacji rodzinnych.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem: Rozprawa rozwodowa – jakich pytań się spodziewać?
Ewelina Marczyk
Kancelaria Radcy Prawnego
Zapraszam do umówienia konsultacji i ustalenia zakresu usług radcy prawnego przez powyższy formularz lub do skorzystania z danych kontaktowych:
tel: (+48) 600 806 199
e-mail: kontakt@ewelinamarczyk.pl

Jestem członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.